Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Dydaktyka. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Dydaktyka. Pokaż wszystkie posty

poniedziałek, 21 lutego 2011

Nauczanie i zmysly

Nauczanie będzie bardziej efektywne, jeśli połączymy kilka zmysłów, które odbierają bodźce zewnętrzne. Uczeń o wiele więcej zapamięta, jeśli zobaczy, usłyszy i poczuje, niż jakby miał tylko słuchać...
Wydaje się to być oczywiste, a jednak tak często się o tym zapomina... W polskich szkołach - zdaje się - zjawisko wykorzystywania zmysłów do nauki nieco się upowszechnia, lecz nie we wszystkich szkołach tak jest. Niektóre nadal uczą systemem wykładania. Pamiętać jednak należy, że uczniowie szybko się nudzą jednolitością prowadzonych zajęć. Rutyna niszczy potencjał tych młodych ludzi, zabijając w nich chęć doświadczania czegoś nowego w czasie lekcji (uczniowie będą doświadczać czegoś nowego - owszem - poza murami szkoły).

Poniżej przedstawiam litery alfabetu kojarzone z angielskimi słówkami, zaczynającymi się na daną literę. Jest to najprostszy przykład na to, że łączenie zmysłów w czasie uczenia się nie jest zbyt skomplikowane.


Zobacz też:

źródło: houseoflime.com; na stronie macierzystej można pobrać różnorakie czcionki

czwartek, 3 lutego 2011

Matematyka a nowe technologie

Większość nauczycieli (a z tej większości większość tzw. starej daty) uważa niestety, że nowe technologie nie powinny i nie mogą być wykorzystywane na lekcjach w szkole, a już na pewno nie służą pomocy w nauce. W wielu przypadkach wykorzystywania gadżetów, mają niestety rację.

Pedagodzy, psychologowie i nauczyciele (którzy również muszą łączyć te dwa - odmienne na pozór - bieguny związane z edukacją swoją i cudzą) muszą jednak być świadomi faktu niezaprzeczalnemu, że nauka i technologia idą w parze, a z pewnością mogą iść w jednej parze.
Wystarczy tylko trochę inicjatywy ze strony nauczyciela i trochę dobrej woli ze stron władz szkoły (w której to nauczyciel zapragnąłby przeprowadzić lekcję) i uczniowie wykorzystujący swój potencjał łącząc naukę, zabawę i nowe technologie w jeden składny i spójny kawałek.

Mianem "nowych technologii" nazwiemy przede wszystkim powszechne w użytku telefony komórkowe, aparaty fotograficzne, kamery, laptopy, komputery, gry i konsole - słowem: gadżety. Na pozór te ogłupiające zabawki (jak zapewne twierdzi zdecydowana większość rodziców właścicieli gier) mogą być jedną z dróg porozumienia pomiędzy uczniem a nauczycielem. To nauczyciel naucza, a uczeń - uczy się uczyć. Taki kawałek może okazać się drożną ścieżką do owocnych wyników w nauce.

poniedziałek, 31 stycznia 2011

SuperZagadka - cztery czwórki

Zadanie na wykorzystanie kolejności wykonywania działań. Dobre (doskonałe!) ćwiczenie na twórcze, nieszablonowe i nieschematyczne myślenie.

Zapisz za pomocą czterech czwórek liczby od 1 do 10.

Przykład przedstawiający liczbę 0 zapisaną za pomocą czterech czwórek:

0 = (4 + 4) - (4 + 4).

Źródło: Matematyka 4, podręcznik dla klasy 4 szkoły podstawowej, wyd. GWO

Dlaczego kreatywność jest ważna?

Odpowiadając na pytanie zawarte w tytule, powiem tylko: nie uczmy schematycznie... uczmy twórczo.

Prezentacja Ernesta Misztala

poniedziałek, 24 stycznia 2011

Dydaktyka matematyki

Poniżej przedstawiam opracowane zagadnienia z dydaktyki matematyki z lat nauki 2010-2011 w Kolegium Nauczycielskim w Bielsku-Białej.